RehaSTUDIO
Masaż dla kobiet w ciąży – Zielona Góra
REHASTUDIO
MASAŻ DLA KOBIET W CIĄŻY – na czym polega?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Niestety nie dla wszystkich Pań będzie on wyjątkowo przyjemny – wiele kobiet w czasie ciąży skarży się na liczne problemy ze zdrowiem, gorsze samopoczucie, w tym duży dyskomfort wynikający z rosnącej wagi, zmian zachodzącym w ciele. Ciąża to również duży wysiłek dla kręgosłupa i miednicy. Właśnie dlatego coraz więcej kobiet w czasie ciąży korzysta z pomocy masażysty, który nierzadko jest jedynym ukojeniem.
Masaż dla kobiet w ciąży bywa nazywany również masażem prenatalnym, choć nazwa ta może być mylna. Generalnie masaż w ciąży ukierunkowany jest na łagodzenie schorzeń i nieprzyjemności wywoływanych ciążą lub nasilonych w okresie ciąży. Taki masaż opiera się przede wszystkim na technikach masażu klasycznego. Oczywiście w zależności od tego na jakim etapie ciąży jest pacjentka, różne będą możliwości.
MASAŻ W CIĄŻY – czy można?
Masaż ciężarnych wykonywany przez przeszkolonego profesjonalistę jest jak najbardziej dozwolony, a w niektórych sytuacjach wręcz wskazany. W czasie takiego masażu pacjentka ułożona jest w pozycji bocznej, przy wsparciu poduszki tak by było jej maksymalnie komfortowo. W niektórych skomplikowanych przypadkach, gdy wymaga tego sytuacja konkretnej pacjentki, masaż może być wykonywany na siedząco lub na brzuchu. Są to już jednak indywidualne ustalenia między fizjoterapeutą, a pacjentką.
Masaż prenatalny najbezpieczniej wykonywać między 3, a 8 miesiącem ciąży (choć jest to również kwestia indywidualna). Nie zaleca się odbywania masaży prenatalnych częściej niż raz w tygodniu. Zawsze taki masaż warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto wspomnieć, że istnieje szereg przeciwwskazań do wykonywania masażu w ciąży. Ponadto trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że na naszym ciele występują tzw. punkty spustowe. Niewłaściwy ucisk w tych punktach może wyzwolić wydzielanie oksytocyny, która może wywoływać skurcze macicy.
Przeciwwskazane w ciąży są masaż tajski, masaż shiatsu, masaże wykonywane z użyciem aparatury oraz masaż stóp, który należy wykonywać bardzo ostrożnie.
MASAŻYŚCI ZIELONA GÓRA
Alicja Deroń
fizjoterapeuta/masażysta
MASAŻ w 1 trymestrze
Masaż w ciąży przynosi ukojenie i pozwala przyszłej mamie się zrelaksować. Niemniej jednak pierwszy trymestr ciąży nie zawsze jest najlepszym momentem na rozpoczęcie przygody z masażem – oczywiście jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, można udać się na delikatny masaż, jednak warto wybrać doświadczonego terapeutę, który będzie wiedział co w tym czasie jest dozwolone, a czego należy się wystrzegać.
Za ogół przyjmuje się jednak, że najbezpieczniejszy czas na masaże prenatalne to okres między 12 a 36 tygodniem ciąży.
MASAŻ w 3 trymestrze
Masaż w trzecim trymestrze ciąży znakomicie sprawdza się u pacjentek, które narzekają na bóle pleców, miednicy, problemy z opuchniętymi kończynami. Bóle kręgosłupa i obrzęki są najczęstszym powodem wizyt u fizjoterapeutów, jeśli brać pod uwagę kobiety w ciąży. Masaż na tym etapie ciąży zawsze dobierany jest do indywidualnych potrzeb kobiety oraz możliwości i technik, jakie da się u niej zastosować.
Bardzo ważne jest to, by masaż był wykonywany przed profesjonalistę, który odpowiednio dobierze techniki masażu do sytuacji. Niewłaściwe masaże wykonywane przez niewykwalifikowane osoby mogą być zagrożeniem dla prawidłowego przebiegu ciąży.
MASAŻ PO PORODZIE
Masaże w okresie połogu są dozwolone. U kobiet, które rodziły naturalnie masaże można wykonywać nawet kilka dni po porodzie. Co ciekawe, prawidłowo wykonywane przyspieszają rekonwalescencję. Delikatne masaże wspomagają poporodowe obkurczanie macicy, a tym samym przyspieszają powrót do formy sprzed ciąży. Należy jednak nadmienić, że taka sytuacja dotyczy wyłącznie kobiet, których poród był bezproblemowy.
MASAŻ PO CESARCE
U kobiet po cesarskim cięciu masaże należy wdrożyć nie szybciej, niż 6 tygodni po porodzie. Uważa się, że jest to bezpieczny czas na rekonwalescencję i organizm jest gotowy na nowe wyzwania. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i nie wszystkie pacjentki będą gotowe do takiego masażu już 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Najczęściej masaże po cięciu cesarskim nakierowane są na mobilizowanie blizny poporodowej, dzięki czemu kobieta jeszcze szybciej może wrócić do formy.
NA CO POMAGA MASAŻ W CIĄŻY?
Masaż w ciąży przynosi ulgę, relaks i szereg innych korzyści dla przyszłych mam. Łagodzi dolegliwości, które towarzyszą wielu kobietom na różnych etapach ciąży. Najczęściej masaż w ciąży wykonuje się, aby:
- przynieść ulgę w bólu pleców;
- zmniejszyć obrzęki, poprawić krążenie krwi i limfy;
- zredukować napięcia i stres, pomóc w zrelaksowaniu;
- zapewnić lepszy sen – poprawić jakość i długość snu;
- poprawić ogólne samopoczucie;
- przygotować przyszłą mamę do porodu.
CZY MASAZ W CIĄŻY JEST BEZPIECZNY?
Tak, jeśli wykonywany jest na odpowiednim etapie ciąży i przez wykwalifikowanego specjalistę jest jak najbardziej bezpieczny. Przed wizytą u masażysty warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który poinformuje pacjentkę o potencjalnym ryzyku i odpowie na pytania o ewentualne przeciwwskazania u konkretnej pacjentki. Jeśli takich nie ma, jak najbardziej warto skorzystać z tego zabiegu, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.
ZOBACZ INNE USŁUGI FIZJOTERAPEUTYCZNE
Sprawdź jak jeszcze możemy Ci pomóc!
GDZIE W ZIELONEJ GÓRZE ZNAJDZIESZ NASZ GABINET MASAŻU dla kobiet w ciąży?
Info
Adres
ul. Fryderyka Chopina 19A (I piętro)
Zielona Góra
godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 21:30
Sobota 9:00 – 16:00