Terapia manualna –
Zielona Góra
REHASTUDIO
TERAPIA MANUALNA – CO TO JEST?
Terapia manualna jest formą fizjoterapii, która wykorzystuje różne techniki manualne, czyli takie, które wykonuje się rękoma. Jest stosowana zarówno w ortopedii, jak i w dziedzinach takich jak reumatologia i neurologia. Są to techniki służące zarówno do oceny, diagnozowania i leczenia wielu różnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, jak również innych problemów zdrowotnych.
Tego typu terapię wykorzystują różni specjaliści: fizjoterapeuci, osteopaci, chiropraktycy. Działania w ramach terapii manualnej dotyczą przede wszystkim pracy ze stawami, więzadłami i mięśniami. W ramach terapii manualnej wykonuje się terapię tkanek miękkich, terapię nerwowo-mięśniową, mobilizacje stawowe, manipulacje i specjalistyczne ćwiczenia. Fizjoterapeuci, poprzez manipulacje oraz różne techniki masażu tkanek miękkich, docierają do obszarów problematycznych, przywracając równowagę mięśniową. Terapia manualna może być pomocna w przypadku stawów, które utraciły pełną ruchomość, co może prowadzić do dyskomfortu, bólu, zmiany postawy oraz wzorców ruchowych. Terapia zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa ich elastyczność oraz przywracają ruchomość sztywnym stawom, aby przywrócić pacjentowi normalny, bezbolesny zakres ruchu.
W JAKICH DOLEGLIWOŚCIACH POMAGA TERAPIA MANUALNA?
Terapia manualna może być pomocna w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, ale nie tylko. Oto kilka przykładów dolegliwości, w których terapia manualna może być skuteczna:
- Bóle pleców – terapia manualna jest pomocna w przypadku bólu kręgosłupa różnego pochodzenia. Dotyczy to zarówno odcinka kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.
- Bóle szyi – terapia manualna może poprawiać ruchomość szyi i zmniejszać napięcie mięśniowe.
- Bóle migrenowe – techniki terapii manualnej pozwalają na ograniczenie występowania bólów głowy, w których przyczyną jest m.in. napięcie mięśniowe bądź problemy z kręgosłupem szyjnym.
- Problemy ze stawami – terapia manualna to doskonały sposób na uśmierzanie bólu i poprawę kondycji pacjenta w przypadku różnych schorzeń stawów, np. zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów czy RZS, czyli reumatoidalnym zapaleniu stawów.
- Dysfunkcje kręgosłupa – terapia manualna może poprawić ruchomość i zdecydowanie zmniejszyć odczuwany ból.
- Zaburzenia postawy – terapia manualna i jej techniki są często stosowane do korekcji problemów związanych z postawą ciała.
- Urazy sportowe – zabiegi terapii manualnej przyspieszają proces rekonwalescencji i umożliwiają szybszy powrót do aktywności fizycznej po urazie.
- Rehabilitacja pooperacyjna – terapia manualna jest wskazana przy większości zabiegów operacyjnych w odzyskiwaniu przez pacjenta zdrowia po zabiegach chirurgicznych, szczególnie z dziedziny ortopedii.
- Zaburzenia neurologiczne – również w zaburzeniach neurologicznych, terapia manualna może pomóc w przypadku nerwobóli, neuropatii czy rwy kulszowej.
CZY TERAPIA MANUALNA JEST DLA DZIECI?
Tak, terapia manualna może być stosowana u dzieci w niektórych przypadkach, jednak tylko przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Wymaga to wiedzy o tym jak postępować z ciałami małych pacjentów. Najczęściej terapia manualna u dzieci jest wykorzystywana przy problemach z kręgosłupem oraz przy dysfunkcjach wynikających z zaburzeń rozwoju ruchowego. Terapia manualna jest bardzo przydatna w przypadku wad postawy. Dzięki zabiegom z zakresu terapii manualnej, dziecko może poprawić sprawność ruchową, kontrolę nad mięśniami czy równowagę.
ILE KOSZTUJE TERAPIA MANUALNA – CENA
Koszt terapii manualnej jest uzależniony od kilku czynników. Najważniejszy z nich to zastosowana technika oraz ilość potrzebnych zabiegów. Czasami wystarczy jedna-dwie wizyty u specjalisty, w innym przypadku może to być nawet kilka sesji. Pojedyncza wizyta kosztuje od 150 do 200 zł.
ZABIEGI TERAPII MANUALNEJ PROWADZĄ SPECJALIŚCI REHASTUDIO
Alicja Deroń
fizjoterapeuta/masażysta
Marlena Kamińska
fizjoterapeuta/masażysta
Paweł Kmieć
fizjoterapeuta/osteopata
ZŁE SAMOPOCZUCIE PO TERAPII MANUALNEJ – CZY TO NORMALNE? CO ROBIĆ?
Każdy organizm jest inny i może w odmienny sposób zareagować na terapię manualną. W zależności od tego jaki zabieg był wykonywany u pacjenta może pojawić się pogorszenie samopoczucia. Spośród wszystkich zgłaszanych przez pacjentów symptomów, najczęściej pojawiają się:
- objawy grypopodobne, osłabienie, uczucie rozbicia;
- bóle i sztywność mięśni, poczucie „łamania w kościach”;
- uczucie tkliwości w miejscu w którym wykonywano zabieg’;
- senność;
- zmęczenie jak po ćwiczeniach;
Wszystkie te objawy są zupełnie naturalnym następstwem przeprowadzonych zabiegów i ustępują w krótkim czasie. Jeśli jednak pacjent czuje się bardzo źle lub dolegliwości nie ustąpiły w ciągu kilku dni, powinien zgłosić się do fizjoterapeuty.
GABINET TERAPII MANUALNEJ W ZIELONEJ GÓRZE – TU NAS ZNAJDZIESZ
Info
Adres
ul. Fryderyka Chopina 19A (I piętro)
Zielona Góra
godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 21:30
Sobota 9:00 – 16:00