Fizjoterapia stomatologiczna
W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam opowiedzieć jak wygląda wizyta, jak się do niej przygotować i czego można się spodziewać w jej trakcie.
Co to jest fizjoterapia stomatologiczna i na co pomaga?
Fizjoterapia stomatologiczna – jest to specjalistyczny dział fizjoterapii zajmujący się szczegółowo okolicą szyi i twarzy, w związku z zaburzeniami narządu żucia. Pomaga pacjentom zmagającym się między innymi z zaciskaniem zębów, bólami głowy, bruksizmem, uczuciem napięcia lub bólu w obrębie twarzy oraz problemami podczas szerokiego otwierania ust, takimi jak zacinanie się stawów czy przeskakiwanie żuchwy.
- Pierwszym punktem programu w trakcie spotkania jest wywiad, to czas na opowiedzenie o swoim problemie, dlaczego zdecydowałeś/zdecydowałaś się przyjść. Powiedz, co czujesz i w jakich sytuacjach Ci to przeszkadza, nawet jeżeli trudno jest opisać własne odczucia. Fizjoterapeuta ma listę pytań, pomagających zebrać potrzebne informacje.
- Po wywiadzie przychodzi czas na badanie fizjoterapeutyczne. W przypadku terapii stawów skroniowo-żuchwowych przeprowadzane jest zwykle w pozycji siedzącej i leżeniu na plecach. Ważne, aby szyja była całkowicie odsłonięta (również bez biżuterii), ponieważ ułatwi to obserwowanie jej ustawienia, zarysów napięć mięśniowych, różnic w zabarwieniu skóry oraz obecności blizn. Poza obserwacją, po wykonaniu testów bezpieczeństwa, fizjoterapeuta sprawdza też ruchomość odcinka szyjnego podczas ruchów głową oraz ruch stawów skroniowo-żuchwowych podczas szerokiego otwierania ust, zaciskania zębów, wysuwania żuchwy do przodu i cofania jej. W trakcie wspomnianych ruchów specjalista zwraca uwagę na obecność „klikania” stawów, ograniczeń ruchomości i asymetrii nakierowujących na sprawdzenie konkretnych mięśni.
- Następnie palpacja, czyli badanie z użyciem rąk fizjoterapeuty, to dotykanie oraz uciskanie mięśniw poszukiwaniu napięć, bólu lub odtworzenia zgłaszanych na samym początku wizyty dolegliwości. Poznalezieniu struktur odpowiedzialnych za dany problem możemy przystępować do pracy.Chociaż opis może wydawać się dosyć długi, w praktyce jest to część zajmująca łącznie okołodwudziestu minut pierwszej wizyty, zależnie od stopnia skomplikowania objawów.
Jak wygląda praca na mięśniach przy fizjoterapii stomatologicznej?
To zależy od ich położenia i stopnia tkliwości, przede wszystkim warto wspomnieć, że podczas fizjoterapii stomatologicznej mięśnie możemy leczyć zewnątrz- oraz wewnątrz-ustnie, oczywiście zawsze w czystych jednorazowych rękawiczkach. Do części z nich po prostu inaczej nie sposób dosięgnąć. Tyczy się to na przykład: mięśnia skrzydłowego bocznego, górnej części mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego czy języka (równie ważnego i dużego mięśnia, a często pomijanego).
Podczas pracy zewnętrznej, sposób rozluźniania mięśni przypomina najczęściej masaż bez olejku lub punktowy ucisk trwający 30-90 sekund, czasem dłużej, chociaż nie są to wszystkie możliwe techniki.
Fizjoterapia stomatologiczna – czy to boli?
Ponownie – to zależy. Jeżeli czujesz, że coś po prostu boli za mocno, śmiało o tym powiedz. Często wystarczy wydłużyć czas pracy na mięśniu, aby otrzymać dokładnie ten sam efekt bez zbędnego nadmiernego bólu. Niektórzy pacjenci, reprezentujący podejście „ja wytrzymam”, mogą w tej części artykułu uśmiechać się pod nosem, ale uwierzcie: każdy ma indywidualny próg bólu, który, jeśli zostanie przekroczony, powoduje obronne napięcie mięśniowe. Okolica twarzy i szyi jest zbyt dobrze unerwiona i zbyt ważna, żeby tolerować duże siły nacisku bez jednoczesnego pojawienia się reakcji obronnej, która utrudnia przeprowadzenie skutecznej terapii. W skrócie, może boleć, ale ma być to akceptowalny, znośny ból, nic więcej.
Czy fizjoterapia stomatologiczna jest bezpieczna?
Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja stomatologiczna, poprzedzona wywiadem i badaniem, jest zupełnie bezpiecznym zabiegiem.
Mam aparat ortodontyczny – czy mogę skorzystać z zabiegu?
Aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem do fizjoterapii stomatologicznej, co więcej, może ona nieść ze sobą dodatkowe korzyści dla takich osób. U niektórych pacjentów po regulacji aparatu pojawiają się bóle głowy, z którymi może pracować fizjoterapeuta. Przed założeniem aparatu ortodontycznego lub dobraniem indywidualnej szyny relaksacyjnej dla osób z problemem bruksizmu warto również skonsultować się z fizjoterapeutą i przygotować odpowiednio tkanki miękkie. Zmiana ustawienia zgryzu, bez pracy fizjoterapeutycznej, może okazać się mniej skuteczna.